W ostatnim okresie zaobserwowałem większą liczbę pacjentek zgłaszających się z powodu utrzymującego się długotrwale bólu sromu.
Objawy
Dotychczas nie wiadomo co jest przyczyną wulwodynii. Prawdopodobnie dochodzi do nadmiernego uwrażliwienia nerwów zaopatrujących srom, które zamiast odczucia dotyku transmitują do mózgu uczucie bólu. Choroba objawia się zatem świądem, pieczeniem, kłuciem, uczuciem stałego dyskomfortu prowadząc do ograniczenia życia płciowego a także codziennej aktywności.
Wulwodynia może mieć charakter zlokalizowany do jednego obszaru na sromie, często jest to przedsionek pochwy, z bólem wyzwalanym bodźcem jakim może być próba założenia tamponu do pochwy lub stosunek płciowy. Może także przyjmować postać uogólnioną, obejmując cały srom.
Leczenie
Leczenie jest długotrwałe i złożone. Czasami wystarczą preparaty stosowane miejscowo w postaci robionych na zamówienie w aptece maści. Niejednokrotnie trzeba jednak włączyć leki doustne z grupy przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych i zwiotczających mięśnie. W niektórych przypadkach stosuje się iniekcje substancji znieczulających w okolice nerwów sromowych.
Istnieją hipotezy, że przewlekle nadmierne napięcie mięśni dna miednicy prowadzi do wulwodynii. Z tego powodu korzystna wydaje się być fizykoterapia, prowadzono przez odpowiednio przygotowaną fizjoterapeutkę uroginekologiczną, zmierzająca do uzyskania kontroli na mięśniami dna miednicy w celu umożliwienia ich relaksacji. Nie bez znaczenia jest także poradnictwo psychologiczno-seksuologiczne.
W ostateczności, w wulwodynii zlokalizowanej, stosuje się także leczenie chirurgiczne o dość znacznej skuteczności polegające na wycięciu przedsionka pochwy.
Zapobieganie
W codziennym życiu ważna jest prawidłowa pielęgnacja sromu, aby ograniczyć możliwości prowokowania dolegliwości bólowych.
- nie stosuj do mycia sromu agresywnych, zapachowych środków chemicznych, żeli pod prysznic, mydeł itp.
- najczęściej wystarczy przemycie wyłącznie letnią wodą, a następnie delikatne osuszenie
- zwykle wystarczy umyć srom raz dziennie, pochwa nie wymaga mycia
- w czasie miesiączki używaj hipoalergicznych, najlepiej bawełnianych podpasek i regularnie je zmieniaj
- nie noś obcisłej, syntetycznej bielizny, zakładaj bieliznę bawełnianą i pierz ją w łagodnych detergentach